אנטנות

המילה אנטנה מקורה בשפה האיטלקית ובעברית היא נקראת משושה. כבר בשנת 1895 נערכו הניסויים הראשוניים בציוד אלחוטי אשר שימש לקליטה ושידור של אותות הנישאים באוויר, אותות אלקטרונמגנטיים אלחוטיים. אנטנות קיימות כיום בשימוש רחב כמעט בכל מקום החל מאנטנות גדולות מאוד ועד לאנטנות קטנות המצויות במכשירי חשמל שונים בבית. תפקידן של אנטנות אלו פועל על אותו עקרון בסיסי מוכר וידוע.

כיצד פועלות אנטנות?

אנטנות הן בעצם מתמרים אשר תפקידן הוא לשדר או לקלוט אותות חשמליים או קרינה אלקטרומגנטית אנטנות קולטות את השדר כגלי רדיו או טלויזיה וממירות אותן לזרם חשמלי. הקליטה היא של שדרים המועברים מלווינים שונים הממוקמים בחלל מעל איזורים נרחבים בעולם.

כאשר ישנם שידורי רדיו או טלויזיה אנטנות המצויות על גגות הבתים או הבניינים קולטות את הגלים בצורה טובה ואיכותית וממירות את אותם גלים הנקלטים לקול ולתמונה. חשוב למקם את אנטנות אלו גבוה על מנת שקליטת השדרים והאותות החשמליים יהיו באיכות טובה וללא שום בעיות. חשוב שרק מתקין מקצועי יבצע את חיבור האנטנה לבית ולצלחת הלווין על מנת לוודא שהכל חובר בהתאם לקודי ההתקנה הנכונים של רשויות הפיקוח.

תקשורת לווינים ואנטנות

סוגי אנטנות

ישנם סוגים רבים של אנטנות הקיימות כיום ויעודן ותפקידן שונה ישנן אנטנות המשמשות את רשתות התקשורת כגון רדיו וטלויזיה, אנטנות סלולאריות אשר ממוקמות בכל רחבי הארץ ומשפרות את איכות הקליטה והשידור של המכשירים הסלולאריים, אנטנות המשמשות את הצבא וגורמי הביטחון אשר בעזרתן ניתן להשיג מידע רב בנושאים בטחוניים, ועוד.

היות וישנן אנטנות רבות לשימוש שונה, צורתן החיצונית של אותן אנטנות משתנה מאחת לשניה בהתאם לתפקידה על מנת שהאפקטיביות של אותן אנטנות תהיה מקסימאלית ואיכות הקליטה והשידור יהיו טובות ואיכותיות.

שמירה על תקינות האנטנות

חשוב מאוד לשמור על אנטנות אלו היות והשימוש בהן חשוב ויומיומי כל תקלה באנטנות פירושה בעיות בקליטה ובשידור וכמו כן מהווה סכנהשל ממש במקרה של קריסה או נפילה מגובה רב. לכן חשוב לבדוק את תקינות האנטנות אחת לתקופה ובמקרה הצורך יש להחליף את אותן אנטנות באנטנות חדשות.

פעולה זו תתבצע רק על ידי אנשי מקצוע מיומנים אשר יש בידם את הכלים לביצוע פעולה זו תוך שמירה על כללי בטיחות קפדניים. על מנת שתוכלו להמשיך ולהנות מקליטה ושידור איכותיים.

בקליטת אותות לווין אין סכנת קרינה היות ושדרים ואותו אלו קיימים באופן חופשי באוויר ותפקידן של האנטנות היא פשוט לקלוט את השדרים הללו לעומת לאנטנות סלולאריות שפולטות קרינה בזמן קליטת האות הסלולארי.